Klimat Wnętrz

urządzaj z klasą

Ergonomia – niezwykle istotny aspekt projektowania wnętrz

W poprzednim wpisie poruszyliśmy temat ergonomii w łazience. Jest to temat niezwykle ważny, ponieważ tylko odpowiednie ułożenie sanitariatów i rzeczy w łazience sprawi, że będzie ona dla każdego wygodna w użytkowaniu. Z racji tego, że jest to temat rzeka, dziś chcielibyśmy go kontynuować. Jeżeli zależy Wam na funkcjonalności, zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego wywodu.

 

Sedes – jak zadbać o jego funkcjonalność?

Sedes jest jednym z ważniejszych elementów łazienki, jeżeli nie znajduje się w osobnym pomieszczeniu. A nawet jeśli, przy urządzaniu wnętrza powinniśmy pamiętać o tym, że koniecznie przy nim musi znajdować się uchwyt na papier toaletowy. Zasady ergonomii mówią, że powinien wisieć od 80 do 100 cm nad podłogą. Co ważne – musi znajdować się po lewej stronie sedesu. Warto także wziąć pod uwagę, czy nie mieszka z nami osoba leworęczna. W takiej sytuacji powinna ona mieć papier po prawej stronie. Jak rozwiązać ten problem? Warto kupić stojak na papier, który każdy użytkownik może przesunąć.

Bidet – co z miejscem?

Jeżeli mamy w łazience miejsce na bidet, warto pamiętać, aby umieścić go na takiej wysokości jak papier toaletowy. Dodatkowo należy przymocować przy nim haczyk na ręcznik oraz powiesić dozownik do mydła w płynie.

 

Wanna – funkcjonalne rozmieszczenie

Aby nie zagracać rantów wanny i nie powodować tym zbędnego bałaganu, dobrze jest stworzyć wnęki w ścianie, w których z powodzeniem zmieszczą się potrzebne do kąpieli kosmetyki. Jeżeli jednak chcemy mieć wszystko w zasięgu ręki, warto pokusić się o obudowanie wanny specjalnym blatem, który pozwoli umieścić na nim wszelkie akcesoria. Mając dużą łazienkę, warto zaprojektować obudowę większą niż wanna, dzięki czemu znajdziemy miejsce na dodatkowe rzeczy, jak np. środki czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *